BIOBE THERMOVENT ALLERGIASUODATIN on tehokas suodatin allergeeneja vastaan
SUODATTIMEN OMINAISUUDET
- Mitat 297x35x10 mm
- Suodattaa mm. jopa 90 % siitepölyistä
- Synteettinen tehokas HAF (High Air Flow) -kennosto
- Antimikrobinen
- Suositeltu vaihtoväli 1-2 kertaa vuodessa
- Suodattimen väri on joko valkoinen tai vihreä tuotantoerästä riippuen
HUOM! Mikäli venttiilissä on aiemmin käytetty F7 hienosuodatinta, allergiasuodattimeen siirryttäessä on venttiiliin asennettava suodatinkehikko johon allergiasuodatin asetetaan.
Suodatinkehikon voit tilata
tästä
Allergiasuodatin sopii ikkunakarmiin asennettuihin
Biobe-korvausilmaventtiileihin: Thermovent.
Suodatin on erittäin helppo asentaa sekä uusiin että käytössä oleviin korvausilmaventtiileihin.
Uuden HAF -teknologian ansiosta korvausilman määrä pienenee vain 5-10 % tavanomaisiin rakoventtiilin karkeasuodattimiin verrattuna.
Perinteiset tehosuodattimet pienentävät ilmamääriä yli 60 %, jolloin korvausilma alkaa tulla sisään hallitsemattomasti rakenteiden, kuten esim. postiluukun kautta.
Suodattimen vaihtoväli riippuu käyttöolosuhteista. Suositeltava vaihtoväli on 1-2 kertaa vuodessa, mieluiten ainakin keväällä ennen siitepölykauden alkua.
HUOM! Suodatin tulisi vaihtaa puhdistamisen sijaan. Koska HAF-suodatin on elektrostaattinen, sen suodatusteho muuttuu käytön aikana siihen kertyneiden hiukkasten koon ja suodatusolosuhteiden mukaan. Mikäli suodatin halutaan imuroida vaihtamisen sijaan, on huomioitava, että sen suorituskyky ei palaudu alkuperäiselle tasolle.